Hřejivé kouzlo pryskyřic

11/1/2022

Pryskyřic je mnoho druhů, každá je specifická a originální, ale jedno mají společné – nádherně hřejivou energii, bohatou balzamickou vůni, výdrž a stabilitu. V chladných časech působí jako teplá deka, zahřívají, zklidňují, příjemně uzemňují a dodávají pocit bezpečí.

Důmyslný systém ochrany

Pryskyřice, lidově řečená smůla nebo smola, je aromatický výměšek rostlin, zejména jehličnatých stromů. Ve dřevní hmotě protéká pryskyřičnými kanálky a chrání stromy při poranění nebo napadení hmyzími parazity. V místě, kde hmyz vnikne pod kůru, se pryskyřice nahromadí a v podstatě ho zalepí a udusí. Dobře je to vidět například u jantaru, což je zkamenělá pryskyřice. Zdravý strom bohatý na pryskyřici se takto  ubrání i velké invazi škůdců. Je to velmi důmyslný systém ochrany.

Zklidňují, povznášejí, vyživují

Z měkčích aromatických pryskyřic se získávají éterické oleje. Každý z nich je specifický, ale základní charakter mají podobný. Jsou velmi stabilní, mají bohaté, balzamické, hřejivé aroma a blahodárně působí na duši. Uzemňují a zklidňují, ale zároveň i povznášejí a osvobozují mysl od každodenních starostí. Právě proto jsou tak oblíbené v zimním, a zejména adventním čase. Báječně ale působí i v kosmetice. Pro jejich vyživující, hydratační a zvláčňující vlastnosti se s oblibou přidávají do luxusních omlazujících preparátů a krémů pro suchou
a popraskanou pokožku. Zároveň se využívají jako stabilizátory parfémů a vonných směsí.  

Čtveřice pro zimní a adventní čas

Asi nejznámějším pryskyřičným éterickým olejem je kadidlovník, posvátná vůně chrámů
a kostelů, bohatá, hřejivá, balzámovo-kafrová, s lehkým nádechem citrusů. Znalci aromaterapie ji považují za komplexní vůni, ke které už není třeba přidávat jiné. Pročišťuje mysl, rozpouští úzkost, neklid a navozuje meditativní stavy.

Dalším posvátným olejem je myrha. Má stabilní, výraznou, teplou, sladce balzámovou
a zároveň trpce kořeněnou vůni. Byla přítomna při Kristově narození i jeho smrti, odpradávna se používala k náboženským rituálům i balzamování. Vyniká nejen konzervačními účinky, ale jedinečnou schopností osvobozovat od pozemských věcí a do mysli vnášet hluboký klid
a mír.  

Mezi nejoblíbenější éterické oleje z pryskyřic patří benzoin. Jeho vůni mnozí přirovnávají k čerstvě upečenému koláči, mísí se v ní totiž vanilka, koření a sladké ovoce. Často ji také poeticky nazývají „teplou peřinkou“. Je nádherně měkká, hřejivá, zemitá, dodává pocit domova, klidu a jistoty. Milují ji nejen dospělí, ale i děti. Zvláště půvabně voní v kombinaci s růží.   

Možná méně známý, ale velmi zajímavý je éterický olej kopaiva. Podobně jako benzoin má aroma, které je příjemné i dětem. Je jemné, hřejivé, sladce balzámové, jemně kafrové
a bylinno-květinové. Přináší uvolnění, zbavuje napětí, dodává duševní sílu, pocit důvěry
a vnitřní klid.Představujeme vám prostory, které jsme vybudovali v rámci projektu „Rekonstrukce objektu ATOK Ústí nad Labem“ spolufinancovaným z EU OP PIK. Více ZDE.


© 1997–2022 Cosmetics ATOK International s. r. o.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop®.