Co je aromaterapie

POŽITEK z VŮNĚ a DOTYKU

Aromaterapie je holistická metoda, která cílevědomě využívá vůní rostlin k dosažení a uchování fyzické i psychické pohody člověka. Představuje příjemnou terapii, při níž se spojuje požitek z vůně s ozdravnou silou dotyku. Umožňuje individuální přístup, širokou škálu prostředků i způsobu využití a v mnoha případech nabízí šetrnou alternativu ke klasickým léčebným postupům.

Jedná se o „živé“ přípravky čistě přírodního charakteru nebo s nezbytným minimem přídavných látek, které umožňují například emulgaci u krému, případně oddalují oxidaci. Nelze je proto vyrábět do zásoby a skladovat by se měly v chladničce, podobně jako potraviny. Nároky na výrobu a skladování preparátu jsou však mnohonásobně vyváženy jejich kvalitou a účinky. Obsažené bioaktivní látky pokožku ošetřují zcela fyziologicky a šetrně, bez narušení jejího ochranného filmu. Rostlinné a éterické oleje tvořící základ kosmetiky Original ATOK díky nízké molekulární hmotnosti mohou pokožkou pronikat hluboko do těla a pozitivně ovlivňovat řadu tělesných funkcí. Éterické oleje, kromě účinku na fyzické tělo, přinášejí také uvolnění, radost a psychickou pohodu.

Žena s květinou
Éterický olej

ÉTERICKÉ OLEJE – ESENCE z NITRA ROSTLIN

Éterické oleje jsou základními prostředky aromaterapie. Jsou to subtilní vonné látky, které se získávají destilací nebo lisováním z malých žlázek nacházejících se uvnitř nebo na povrchu rostlin. Najdeme je v květech, plodech, listech, kůře, dřevu i kořenech.

Neobsahují mastné složky, jak bychom mohli odvodit z názvu, ale naopak, jedná se o látky velmi těkavé povahy. Jsou velmi citlivé na vzduch a světlo, proto se uchovávají v dobře uzavíratelných obalech z tmavého skla. Každý z éterických olejů je doslova malou biochemickou laboratoří (například růže obsahuje kolem pěti set komponentů!). Nikdy je proto nelze nahradit syntetickou napodobeninou. Umělá vůně navíc naprosto posouvá účinek na psychiku. Spolehlivým ukazatelem přírodního původu je zpravidla také vyšší cena, která bývá přímo úměrná vzácnosti a kvalitě éterického oleje. Vonné látky se totiž v rostlinách vyskytují v nepatrném množství a jejich získávání je poměrně nesnadné. Nejznámějším způsobem využití éterických olejů je inhalace z aromalampy, kde k odpařování dochází pomocí hořící svíčky. Kromě inhalací éterické oleje používáme také ke koupelím, masážím, obkladům nebo k přípravě aromaterapeutické kosmetiky. Protože se však jedná o vysoce koncentrované látky, pro tyto účely je vždy ředíme rostlinnými oleji.

ROSTLINNÉ OLEJE – TEKUTÉ DARY SLUNCE

Rostlinné oleje jsou viskózní látky, které se získávají lisováním nebo extrakcí ze semen a plodu olejnatých rostlin. V aromaterapii se používají zejména jako nosiče pro éterické oleje a další účinné složky, ale i samostatně. Pro kosmetické účely upřednostňujeme kvalitní oleje lisované za studena.

Rostlinné oleje mají blahodárný účinek na pokožku i celý organizmus. Složením se podobají kožním tukům, proto se do pokožky velmi dobře vstřebávají, což je u minerálních olejů nemožné. Mají nízkou molekulární hmotnost, proto mohou snadno pronikat do mezibuněčných prostor. Dostávají se do nejhlubších vrstev pokožky, odkud jsou krevními kapilárami roznášeny po celém těle. Velmi příznivě působí na pokožku i samostatně, ale mnohem výraznějších účinků lze dosáhnout, pokud je použijeme jako „nosiče“ pro éterické oleje. Rostlinné oleje v kombinaci s éterickými oleji jsou velmi ceněné jak pro rychlý účinek, tak pro schopnost pronikat hluboko do organizmu.

Rostlinný olej