Milí zákazníci, po dobu letních prázdnin bude firemní prodejna v sídle firmy otevřena každý všední den od 7:00 do 16:00 hodin. Krásné léto přeje tým Original ATOK.

Aromaterapií na jizvy

Plastická chirurgie, laser, kortikoidy… invazivních metod na zhojení a vyhlazení jizev je dnes nespočet. Ale pokud upřednostňujete přirozenější postupy, věřte, že skvělé výsledky může přinést i aromaterapie.

TĚLO SE VŽDY SNAŽÍ RÁNY ZACELIT

Jizvy vznikají z mnoha příčin. Mohou to být třeba vředy, zranění, popálení, akné, plané neštovice nebo operace. Jsou jako kronika našeho života psaná na vlastní kůži. Čím hlubší rána, tím zřetelnější stopy zanechává. Důležité je však vědět, že okamžitě po poškození tkáně tělo nastartuje přirozené sebeozdravné mechanismy a ránu se snaží zacelit. Někdy to trvá dny, jindy týdny. Někdy poškození zanechá jizvy téměř neznatelné, jindy výrazné. Dobrá zpráva je,
že s každým typem jizev se dá pracovat.

RŮZNÉ PODOBY JIZEV

Čerstvá jizva je měkká, citlivá a červená, později bledne a zpevňuje se. Stará jizva je tuhá a bílá, ale často i poznamenaná barevnými změnami, tzv. hyperpigmentací. V místě zajizvení se už netvoří mazové a potní žlázky. V ideálním případě zůstává jizva na úrovni pokožky, při nedostatečné tvorbě vaziva je vkleslá a zakrnělá, při vyšší tvorbě vaziva větší a vystouplá,
při nadměrném bujení až zbytnělá a zatvrdlá.

SPECIALITA NA MÍRU

V aromaterapii je několik ingrediencí, které ve schopnosti zajizvovat a vyhlazovat pokožku vynikají nad ostatními. Ty nejúčinnější jsme spojili v unikátní receptuře Speciálního oleje na jizvy. Jsou to především éterické oleje z mrkvových semínek, slaměnky, levandule a šalvěje, které podporují regeneraci, aktivují mikrocirkulaci v pokožce, zlepšují její tonus, hydratují ji a zároveň působí antisepticky. Nechybí ani zklidňující macerát z třezalky a rostlinné oleje z mandlí, brutnáku a makadamiových ořechů, které zjizvené pokožce dodávají výživu,
hydrataci a udržují ji elastickou a vláčnou.

Zkušenosti dermatoložky
Už v roce 2005, v době uvedení Speciálního oleje na jizvy na trh, ho ve své ordinaci testovala dermatoložka MUDr. Yvetta Zemanová. Po několika měsících jeho používání u pacientů, napsala: „Použití tohoto oleje se ukazuje jako velmi efektivní. Po aplikaci se rány hojily prokazatelně rychleji a bez komplikací, jakými jsou například povrchové infekce. Velmi zajímavý výsledek přineslo použití oleje u jizev po akné v kombinaci s razantnějšími slupovacími metodami. Pacienti pozorovali rychlé vyhlazování jizev a zároveň si chválili působení oleje, který místa vysušená a podrážděná chemickými prostředky příjemně zvláčňoval a ošetřoval.“

JAK OLEJ POUŽÍVAT

Je dobré začít ihned po odstranění stehů. Jizvu potírejte 2x denně až do úplného zhojení, což bývá zpravidla kolem tří měsíců. Několik kapek nakapejte na jizvu a jemnými krouživými pohyby je rozetřete. Snažte se, aby jizva byla stále vláčná a hydratovaná, tedy olej nezapomeňte použít i po každém sprchování nebo koupání.

jizvy-2

PŘIDEJTE TLAKOVOU MASÁŽ

Zhojení jizvy výrazně podpoříte i tlakovou masáží, jemnou či intenzivnější, podle citlivosti jizvy. Abyste mohli vyvinout správný tlak, masírujte jizvu vždy za sucha, ještě před použitím oleje. Masáž je důležitá zejména u zbytnělých, tzv. keloidních jizev, kde je třeba vzniklé zatvrdliny důkladně rozmasírovat. Prokrvení a aktivace výrazně podpoří regeneraci poškozené tkáně.

Jizvu masírujte jednoduchým tlakem palce – tlačte na ni tak dlouho, než úplně zbělá, poté tlak uvolněte a počkejte, až se tkáň opět prokrví. Takto několikrát opakujte. Ještě intenzivněji působí masáž, kdy na jizvu tlačíte oběma palci proti sobě a tlakem formujete kožní řasu do tvaru písmene S. Pro dobré výsledky tlakové masáže provádějte alespoň 5 minut denně.

Cílem péče o jizvu je mimo jiné i to, aby všechny vrstvy – povrch kůže, podkoží, obaly svalů (fascie) a další tkáně byly mezi sebou volně posunlivé, jako je tomu u zdravé pokožky. Pokud se péče o jizvu zanedbá, vrstvy pokožky zůstávají jizvou „slepené“ a pohyb vrstev vázne.

Levandule – zázračná první pomoc
Vždy se vyplatí mít po ruce i lahvičku čistého Éterického oleje Levandule. Zejména u běžných domácích popálenin je to pomocník bez konkurence. Pokud dojde k nehodě, stačí na postižené místo vetřít pár kapek olejíčku. Je jedním z mála, které můžete použít přímo na kůži i neředěné. Pokud to uděláte ihned po popálení, většinou ani nedojde k tvorbě puchýřů a jizev. Levandule pokožku navíc zklidní a zmírní bolestivost.

PŘÍPAD Z PRAXE

S účinky Speciálního oleje na jizvy má výborné zkušenosti také pan Z. K., kterému jsme tento preparát poskytli k péči o jizvu po operaci krku.

Jeho případ sledovala a okomentovala naše odborná konzultantka MUDr. Irina Kaplanová:
„Olej na jizvy pan Z. K. aplikoval po vyndání stehů důkladně 2x denně po dobu několika měsíců. Poskytl nám snímky, které dokumentují příznivý vliv speciálního oleje na rychlé hojení a postupné vyhlazování jizvy. Výsledek vidíte sami – jizva na posledním snímku je téměř neznatelná.“

jizvy-3