Hola, hola, škola volá!

Neděláme si iluze. Dost dětí za naším „hola, hola, škola volá!“ pocítí spíš rozmrzelost. Nedivme se. Prožívají své strachy a obavy, jak zapadnou do kolektivu a jestli unesou vše, co jim bude naloženo. Zvláště prvňáčci. Tak naše školáky podpořme, jak se dá, ať je pro ně škola hrou, na kterou se každý den těší! A přizvěme na pomoc aromaterapii.

Zvesela a radostně

Ranní vstávání po prázdninách může být dřina. Už žádné vyspávání do halelůja, ani ponocování. Zkuste děti vytáhnout z pelíšku jinak, než za nohu nebo zvýšeným hlasem. Namíchejte jim radostnou svěží vůni a ráno ji jednoduše rozstříkněte po pokoji. Stačí vám k tomu rozprašovací lahvička s vodou a pár kapkami citrusového éterického oleje. Mladším dětem, protože ty rády sladší vůně, zalahodíte mandarinkou, tangerinkou a pomerančem, starším citronem, bergamotem a grapefruitem. A hned bude vstávání veselejší :)

Jak zapnete první knoflík…

Děti vstaly. Hurá! Ale stejně se kolem jen mátožně potácejí? Pořiďte jim osvěžující oleje na ranní sprchování. Mladším dětem třeba Koupelový olej Mandarinku (ten můžete chytře využít na ranní sprchování i večerní koupání), starším Sprchový olej Grapefruit. Povzbuzující aromasprcha vyžene i poslední zbytky poprázdninové ranní malátnosti. Bude superpříjemným startem do nového školního dne. Znáte to, jak se zapne první knoflík…

Adaptace bez legrace

O legraci opravdu nemůže být řeč. Jak mě přijmou ostatní? Jak se mi ve škole bude líbit? Jak si zvyknu na všechny ty nové věci? Mnoha dětem před nástupem do školy pochoduje hlavou celá armáda strachů a nejistot. Jsou nervózní, neklidné, pociťují úzkost, a někdy až fyzické symptomy jako je bolest hlavy a bříška. V takových případech se obraťte na pomoc harmonizujících éterických olejů, například cypřiše, pelargonie, majoránky, nerolu, jasmínu nebo růže. Před odchodem do školy nakapejte dítěti 2–3 kapky na oděv, co nejblíž k nosu (pozor, některé mohou barvit). Nebo ještě lépe – pořiďte jim dřevěný či hliněný aromaamulet na krk, případně plastový kapesní inhalátor, ke kterému mohou kdykoli přivonět.

Jak udržet pozornost?

To je někdy těžké i u nás dospělých, natož u dětí, které jsou od přírody živé a skotačivé. Ale i tady mohou pomoci éterické oleje. Mezi nejúčinnější stimulanty mozku, paměti a pozornosti se řadí rozmarýn. Ten se osvědčuje zejména u klidnějších, pomalejších nebo unavených dětí. Naopak u aktivních až hyperaktivních nezbedů často dobře zafungují zklidňující éterické oleje, které ale současně podněcují pozornost a vnímavost. Vyzkoušejte ylang-ylang, levanduli, kadidlovník, cedr nebo vetiver. U ylang-ylangu a vetiveru jen pozor, jde o silné a intenzivní vůně, postačí tedy velmi nízké dávkování.

Voňavé ostrovy bezpečí

K příjemným místům si děti rychle tvoří citovou vazbu. Vše jim tam jde snadněji, učení i tvoření. Je úplně jedno, jestli je to dětský pokoj, školní třída, hudební učebna nebo tělocvična. A éterické oleje tohle příjemno umí výborně podpořit. Ideální k provonění prostoru jsou difuzéry. Jako přístroje bez otevřeného ohně jsou pro místa, kde se pohybují děti, naprosto bezpečné. Navíc u nich můžete nastavit intenzitu vůní a jejich cyklování. Ale i takový plamen aromalampy má své kouzlo, třeba když dětem čtete pohádku na dobrou noc. K vytvoření příjemné atmosféry a pocitu bezpečí využijte například vanilku, heřmánek, benzoin, santal nebo „pohodové“ směsi Dětské vzpomínkyHarmonie. Dobré je vůně střídat, aby se dětem neomrzely, a také se prostřídaly jejich účinky.

Ta nejlepší tečka za školním dnem

Pro všechny děti, a pro ty, které trpí stresem a úzkostí ze školy obzvláště, je nádhernou tečkou za celým dnem voňavá zklidňující koupel nebo masáž. Ke koupelím můžete použít koupelové oleje Heřmánek, LevanduleMeduňka, k masážím Dětský masážní olej. Někdy stačí jen masáž plosek nohou, hrudníku a ramen, jindy můžete promasírovat i celé tělo. Vždy je krásné se přitom s dítětem pomazlit, popovídat si, vyslechnout ho a povzbudit. Báječně ho to uvolní a uspí. A po klidném a vydatném spánku se hned celý svět jeví vstřícněji, tedy i škola.

Nebojte se šířit dobré zprávy!

Chtěli byste pro aromaterapii nadchnout i učitele vašich dětí nebo jejich vedoucí na kroužcích? Nebojte se navrhnout jim éterické oleje pro lepší učení a tvoření. Popovídat si s nimi také o antiseptických, antibakteriálních a protiplísňových účincích některých éterických olejů a jejich blahodárném působení v obdobích viróz (tomuto tématu se budeme věnovat speciálně v jednom z dalších článků). To jsou přece samé dobré zprávy! A pokud budete potřebovat s něčím poradit, s důvěrou se nás obraťte!Představujeme vám prostory, které jsme vybudovali v rámci projektu „Rekonstrukce objektu ATOK Ústí nad Labem“ spolufinancovaným z EU OP PIK. Více ZDE.


© 1997–2022 Cosmetics ATOK International s. r. o.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop®.