Kousnutí klíštětem

Klíště obecné je mimořádně velký roztoč, se kterým se setkáváme zejména v letních měsících. Na svého hostitele čeká v trávě nebo v keřích ve výšce do jednoho metru nad zemí. Je obávané zejména pro možnost přenosu nemocí, z nichž nejznámější jsou encefalitida (infekční onemocnění mozku a mozkových blan) a lymská borelióza.

Proti encefalitidě se dnes můžeme nechat očkovat. V každém případě je vždy na místě i další prevence. Při výletech do přírody se chráníme vhodným oblečením a repelenty. Místo chemických repelentů doporučujeme například éterické oleje Anýz, Levandule extra, Eukalyptus, Máta peprná, Ravintsara, Citron, Pomeranč, Cypřiš, Pačuli, Hřebíček nebo směs éterických olejů Antiinsekt. Naředíme je do rostlinného oleje nebo základního krému (na 50 ml použijeme 1–10 kapek u dětí, 15–30 kapek u dospělých) a natřeme na tělo. Oblečení a ponožky pokapeme čistým éterickým olejem. Pokud nalezneme na těle přisáté klíště, musíme ho co nejdříve odstranit. Zakapávání tukem či vykroucení jsou metody zastaralé a velmi nebezpečné. Když je klíště takto ohroženo, v obraně může vyvrhnout obsah střev i s potencionální nákazou do rány. Dnes se proto doporučuje postižené místo nejdříve vydezinfikovat, klíště jemně vykývat prsty nebo pinzetou a ihned poté ranku opět vydezinfikovat. K dezinfekci se bezkonkurenčně osvědčují éterické oleje Levandule extraTea tree. Musíme se však vyvarovat přímého doteku klíštěte a kůže v místě jeho přisátí – infekce se totiž může do těla dostat i obyčejnou oděrkou. Pokud i po tomto ošetření objevíme zarudnutí, ohraničení či jiné zvláštnosti kolem ranky, neprodleně vyhledáme lékaře!



Představujeme vám prostory, které jsme vybudovali v rámci projektu „Rekonstrukce objektu ATOK Ústí nad Labem“ spolufinancovaným z EU OP PIK. Více ZDE.


© 1997–2024 Cosmetics ATOK International s. r. o.
Vývoj v inspirum, internetový obchod inspishop®.