Lupénka

 

Lupénka neboli psoriáza se projevuje šupinatými kulatými či prstencovými skvrnami zesílené, červené a suché kůže, nejčastěji na loktech, kolenech, nohách a trupu. Kožní buňky se při tomto postižení reprodukují extrémně rychle, což způsobuje neustálé navršování a odlupování postižené pokožky.

Dodnes neznáme přesné schéma vzniku lupénky. Určitou roli zde hraje dědičná dispozice. Klinické projevy (kožní změny) se objevují zpravidla ve styku s provokujícími vnitřními či zevními faktory. Mezi nejčastější vnitřní faktory patří angíny, virové choroby, psychické napětí, rozčilování, stres, přepracovanost, nepravidelný spánek, hormonální a metabolické poruchy. Zevním „spouštěčem“ může být cokoli agresivně působící na pokožku, například škrábnutí, popálení, kontakt s chemikáliemi. Samozřejmě, organizmus člověka disponovaný k psoriáze může vždy reagovat individuálně. Důležité je, pokud poznáme provokující příčinu, snažit se jí odstranit. Nezbytná jsou i dietní opatření. Je nutné vyloučit všechna tučná a moučná jídla, včetně cukrářských výrobků, čokolády a bonbonů, z masa a masných výrobků pak „červené“ druhy masa, tučné ryby, uzeniny, sádlo a veškeré konzervy. Nedoporučují se ořechy, smetana, majonéza, vaječný žloutek, sladké limonády, káva a černý čaj. V žádném případě se nesmí požívat alkoholické nápoje. Naopak, vhodnými potravinami jsou tmavý a celozrnný chléb, luštěniny, ovoce a zelenina ve velkém množství, rostlinné tuky, jogurty, nízkotučný tvaroh, jídla ze sóji a netučné druhy ryb. Léčbu je vždy třeba pojmout komplexně. Velmi se osvědčuje kontakt pokožky se vzduchem a přiměřené působení slunce. Je třeba dbát také na dostatečný přísun vitaminu C, vitaminu E, B komplexu a provitaminu A. Důležité je všemi prostředky podpořit detoxikaci těla. Také je třeba vyvarovat se oblečení z umělých vláken.

Bohužel zatím neexistuje žádný lék, který by garantoval trvalý úspěch v léčbě lupénky. Ale úpravou životosprávy, správným stravováním a podpůrným ošetřením můžeme výskyt klinických projevů významně omezit.

Jako součást terapie se velmi osvědčuje pobyt u Mrtvého moře. Mořská sůl obsahuje vyváženou skladbu oligominerálů, které příznivě působí na průběh kožních chorob. Z aromaterapeutických prostředků doporučujeme například Pečující krém se solí z Mrtvého moře Solnea. Sůl však na sebe váže vodu a při dlouhodobém použití může tak docházet k nežádoucímu vysušení pokožky. Doporučujeme proto kúru doplnit o aplikaci Masážního oleje Mandle-třezalka, který se v tomto případě výtečně osvědčuje. Výborně působí také Zklidňující balzám Konopí. Je také důležité zvolit si šetrné mycí prostředky. Ke koupelím je vhodný Koupelový olej Meduňka, ze sprchových olejů Sprchový olej Levandule a Sprchový olej Meduňka.

UPOZORNĚNÍ: Krém Solnea vzhledem k vysoké koncentraci soli z Mrtvého moře může u velmi podrážděné pokožky vyvolat nepříjemné pálení. V těchto případech doporučujeme s aplikací krémů vyčkat do odeznění akutních projevů.