Domů / Poradna / Kožní problémy / Lupénka
Bannery

Poradenství

Nevíte si rady s výběrem kosmetiky?
Využijte náš bezplatný servis a ptejte se odborníků.
PO-PÁ: 7.30 – 15.00

 

MUDr. Irina Kaplanová

Tel.: +420 475 501 394
Mobil: +420 724 371 089

E-mail: doktor@originalatok.cz
Tento email není určen pro dotazy k registraci a objednávkám.

 

Lupénka

Lupénka neboli psoriáza se projevuje šupinatými kulatými či prstencovými skvrnami zesílené, červené a suché kůže, nejčastěji na loktech, kolenech, nohách a trupu. Kožní buňky se při tomto postižení reprodukují extrémně rychle, což způsobuje neustálé navršování a odlupování postižené pokožky.

Dodnes neznáme přesné schéma vzniku lupénky. Určitou roli zde hraje dědičná dispozice. Klinické projevy (kožní změny) se objevují zpravidla ve styku s provokujícími vnitřními či zevními faktory. Mezi nejčastější vnitřní faktory patří angíny, virové choroby, psychické napětí, rozčilování, stres, přepracovanost, nepravidelný spánek, hormonální a metabolické poruchy. Zevním „spouštěčem“ může být cokoli agresivně působící na pokožku, například škrábnutí, popálení, kontakt s chemikáliemi. Samozřejmě, organizmus člověka disponovaný k psoriáze může vždy reagovat individuálně. Důležité je, pokud poznáme provokující příčinu, snažit se jí odstranit. Nezbytná jsou i dietní opatření. Je nutné vyloučit všechna tučná a moučná jídla, včetně cukrářských výrobků, čokolády a bonbonů, z masa a masných výrobků pak „červené“ druhy masa, tučné ryby, uzeniny, sádlo a veškeré konzervy. Nedoporučují se ořechy, smetana, majonéza, vaječný žloutek, sladké limonády, káva a černý čaj. V žádném případě se nesmí požívat alkoholické nápoje. Naopak, vhodnými potravinami jsou tmavý a celozrnný chléb, luštěniny, ovoce a zelenina ve velkém množství, rostlinné tuky, jogurty, nízkotučný tvaroh, jídla ze sóji a netučné druhy ryb. Léčbu je vždy třeba pojmout komplexně. Velmi se osvědčuje kontakt pokožky se vzduchem a přiměřené působení slunce. Je třeba dbát také na dostatečný přísun vitaminu C, vitaminu E, B komplexu a provitaminu A. Důležité je všemi prostředky podpořit detoxikaci těla. Také je třeba vyvarovat se oblečení z umělých vláken.

Bohužel zatím neexistuje žádný lék, který by garantoval trvalý úspěch v léčbě lupénky. Ale úpravou životosprávy, správným stravováním a podpůrným ošetřením můžeme výskyt klinických projevů významně omezit.

Jako součást terapie se velmi osvědčuje pobyt u Mrtvého moře. Mořská sůl obsahuje vyváženou skladbu oligominerálů, které příznivě působí na průběh kožních chorob. Z aromaterapeutických prostředků doporučujeme například Speciální krém Solnea Plus se solí z Mrvého moře. Sůl však na sebe váže vodu a při dlouhodobém použití může tak docházet k nežádoucímu vysušení pokožky. Doporučujeme proto kúru doplnit o aplikaci Masážního oleje Mandle-třezalka, který se v tomto případě výtečně osvědčuje. Výborně působí také Balzám Konopí nebo Balzám Šípek. Je také důležité zvolit si šetrné mycí prostředky. Ke koupelím je vhodný Koupelový olej Levandule a Koupelový olej Meduňka, ze sprchových olejů Sprchový olej Levandule a Sprchový olej Meduňka.

UPOZORNĚNÍ: Krém Solnea vzhledem k vysoké koncentraci soli z Mrtvého moře může u velmi podrážděné pokožky vyvolat nepříjemné pálení. V těchto případech doporučujeme s aplikací krémů vyčkat do odeznění akutních projevů.

Pro telefonické objednávky volejte 475 501 348 (Po–Pá: 7.00–15.30 hodin).
Využít můžete také náš e-mail objednavky@originalatok.cz.

Telefonické objednávky

Pevné linky:

+420 475 501 348
 

Mobilní linky:

+420 608 063 204
+420 602 667 860

Po – Pá: 7.00 – 15.30

E-mailové objednávky

objednavky@originalatok.cz

Obchodní oddělení

telefon: +420 475 501 213
objednavky@originalatok.cz

Reklamace

telefon: +420 475 501 202
reklamace@originalatok.cz

Platby

telefon: +420 475 501 355
platby@originalatok.cz