Bronchitida chronická

 

Na rozdíl od akutních zánětů průdušek, kde je onemocnění provázeno horečkou a za několik dní zpravidla odezní, u chronické bronchitidy je situace rozdílná. Neprojevuje se zvýšenou teplotou, ale opakovaným kašlem provázeným vykašláváním hlenu (podle definice Světové zdravotnické organizace alespoň dva roky po sobě a minimálně tři měsíce v roce). Postižení jsou často kuřáci a svůj „kuřácký kašel“ nevnímají jako onemocnění. Ale právě tyto neléčené bronchitidy mohou později vést k poškození funkcí plic a srdce. Proto je rozhodně na místě navštívit lékaře a zahájit léčbu.

Z aromaterapeutických prostředků doporučujeme zejména inhalaci éterických olejů Jalovce, Rozmarýnu extra, Eukalyptu, Fenyklu, Kadidlovníku, Anýzu, Borovice, Smrku, Levandule extra, Tymiánu Thymol a Tymiánu Linalool. Ze směsí se osvědčuje Climarome, Polární, Lesní a Finská. Dále jsou vhodné koupele, zejména v Koupelovém oleji Eukalypt-tymián.

K podpoře léčby můžeme využít také pravidelné pití čaje z čerstvého zázvoru (1 šálek 2–3x denně), pití šťávy z bílé ředkve (20 ml 2–3x denně) nebo užívání česneku (1 stroužek 3x denně). Všechny tyto potraviny velmi účinně působí na rozpouštění hlenu. Předpokladem je samozřejmě také omezení příjmu hlenotvorných potravin, jakými jsou zejména škrob a výrobky z mléka a bílé mouky.