Afty

 

Afty se projevují nepříjemnými vřídky s bělavě žlutým povlakem. Vyskytují se na sliznici úst jednotlivě nebo v malých shlucích. Objevují se náhle a mizí zpravidla do dvou týdnů. Bohužel mají sklony k úporným recidivám. Projevují se silnou palčivou bolestí a pálením, zejména při jídle. Příčiny jejich vzniku nejsou zcela jasné. Uvažuje se o poruše imunitních reakcí, o vlivu ženských hormonů (často se totiž objevují u žen před menstruací a u dospívajících dívek), či o alergických reakcích na konzervanty a další složky klasických zubních past a ústních vod. Jejich rozvoj je podporován také konzumací kyselých látek, červeného ovoce, sýrů a ořechů.

K pravidelnému ošetřování zubů a ústní dutiny doporučujeme přírodní aromaterapeutické prostředky Zubní olej, Zubní olej Šalvěj a Ústní olej Stomarom. Při jejich pravidelném používání, přestože je spojeno spíše s prevencí, lze očekávat v brzkém čase podstatné zlepšení. Při čištění zubů je vhodné používat kartáček s měkkými štětinami. Místa postižená afty se také rychleji hojí, když se potřou vatovou tyčinkou s kapkou éterického oleje Tea tree nebo Levandule extra. Vzniku aftů lze zabránit zejména posilováním imunity. Doporučujeme proto užívat eleuterokok ve formě Eleuterokok - extrakt nebo Eleuterokok - extrakt s BETA-GLUKANEM. Důležité je také dbát na dostatečný příjem vitaminu C a vitaminů skupiny B. Výbornou prevencí proti aftům je také pravidelná konzumace syrové cibule. Obsažený kvercetin a další antiseptické látky zabraňují zánětu, který vzniká jako reakce na podráždění alergeny.

UPOZORNĚNÍ: eleuterokok není vhodný pro osoby po infarktu myokardu, osoby s extrémně vysokým krevním tlakem, s poruchami srdečního rytmu či horečnatým onemocněním, pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. Při onemocnění jater doporučujeme alkoholové extrakty nahradit sušeným kořenem a užívat formou čaje.