Hola, hola, škola volá!

Pro některé děti zvolání radostné, pro jiné stresující. Zvláště pro prvňáčky nebo děti, které mění školu. Nedivme se. Obávají se, jak zapadnou do kolektivu a jestli unesou vše, co jim bude naloženo. Tak je podpořme, ať je pro ně škola hrou, na kterou se každý den těší, a ne strašákem. A na pomoc si přizvěme aromaterapii.

 ZVESELA A RADOSTNĚ

Ranní vstávání po prázdninách může být dřina. Už žádné ponocování a ranní vyspávání do halelůja. Zkuste děti vytáhnout z pelíšku jinak, než za nohu nebo zvýšeným hlasem. Zapněte jim v pokojíčku difuzér s pár kapkami citrusového éterického oleje. Můžete je také rozmíchat ve vodě a použít v rozprašovači. Mladším dětem, které rády sladší vůně, zalahodíte mandarinkou, tangerinkou a pomerančem, starším citronem nebo grapefruitem. A vstávání bude hned veselejší!

JAK ZAPNETE PRVNÍ KNOFLÍK…

Děti vstaly. Hurá! Ale stejně se kolem jen mátožně potácejí? Pořiďte jim osvěžující přípravek na ranní sprchování. Skvěle se hodí sprchové oleje Meduňka a Grapefruit nebo sprchový gel Svěžest. Povzbuzující aromasprcha vyžene i poslední zbytky poprázdninové ranní malátnosti. Bude skvělým startem do nového školního dne. Znáte to, jak se zapne první knoflík…

Aromaterapie také ve škole a na kroužcích? Proč ne!
Chtěli byste pro aromaterapii nadchnout i učitele vašich dětí nebo jejich vedoucí na kroužcích? Nebojte se, a navrhněte jim éterické oleje pro lepší učení a tvoření. Popovídat si s nimi můžete také o antiseptických, antibakteriálních a protiplísňových účincích éterických olejů a jejich blahodárném působení v obdobích viróz.

ADAPTACE BEZ LEGRACE

Jak mě přijmou ostatní? Jak se mi ve škole bude líbit? Jak zvládnu všechny nové úkoly a výzvy? Mnoha dětem před nástupem do školy pochoduje hlavou celá armáda strachů a nejistot. Jsou nervózní, neklidné, pociťují úzkost, a někdy až fyzické symptomy jako jsou bolesti hlavy nebo bříška. V takových případech přizvěte na pomoc harmonizující éterické oleje. Skvělé jsou například cypřiš, pelargonie a majoránka. Před odchodem do školy nakapejte dítěti 2–3 kapky na oděv, co nejblíže k nosu (jen pozor, některé oleje mohou barvit). Nebo ještě lépe – pořiďte jim dřevěný či hliněný aromaamulet na krk či plastový inhalátor do kapsy, aby k nim mohly kdykoli přivonět.

skola-2

JAK UDRŽET POZORNOST

To je někdy těžké i u nás dospělých, natož u dětí, které jsou od přírody živé a skotačivé. Ale i tady mohou pomoci éterické oleje. Mezi nejúčinnější stimulanty mozku, paměti a pozornosti se řadí rozmarýn. Ten se osvědčuje zejména u klidnějších, pomalejších nebo unavených dětí. Naopak u aktivních až hyperaktivních nezbedů často dobře zafungují zklidňující éterické oleje, avšak takové, které ale současně podněcují pozornost a vnímavost. Zkuste třeba levanduli, kadidlovník nebo cedr.

VOŇAVÉ OSTROVY BEZPEČÍ

K příjemným místům si děti rychle vytvoří citovou vazbu. Vše jim tam jde snadněji, učení i tvoření. Je úplně jedno, jestli je to dětský pokoj, školní třída, hudební učebna nebo tělocvična. A vůně éterických olejů takové příjemno umí báječně podpořit.
K vytvoření pohodové atmosféry a pocitu bezpečí výborně poslouží heřmánek, benzoin a vanilka, ale třeba i kouzelná směs éterických olejů Dětské vzpomínky. Dobré je vůně střídat, aby se dětem neomrzely, a také aby se prostřídaly rozmanité účinky éterických olejů.

Difuzér nebo aromalampa?
K provonění dětských prostorů jsou nejvhodnější a také nejoblíbenější difuzéry. Jako přístroje bez otevřeného ohně jsou totiž naprosto bezpečné. Navíc u nich můžete nastavit intenzitu vůní, a modernějších typů i jejich cyklování. Ale i plamen klasické aromalampy má své kouzlo, třeba když dětem čtete pohádku na dobrou noc. Jen po přečtení pohádky, až dítko usne, nezapomeňte plamen sfouknout.

NEJLEPŠÍ TEČKA ZA ŠKOLNÍM DNEM

Pro všechny děti je nádhernou tečkou za celým dnem voňavá zklidňující koupel nebo masáž. Dvojnásob pak pro děti, které trpí stresem a úzkostí ze školy. Ke koupelím můžete použít Koupelový olej Meduňka nebo Dětský mycí olej Měsíček, k masážím Dětský tělový olej Měsíček. Někdy stačí promasírovat plosky nohou, hrudník nebo ramena, jindy můžete dětem dopřát masáž celého těla. Vždy je krásné se přitom s dítětem pomazlit, popovídat si, vyslechnout si jeho zážitky a povzbudit ho. Báječně ho to uvolní a naladí na spaní. Po klidném a vydatném spánku se celý svět jeví vstřícněji, a s ním i škola.